Comment Choisir Son Rideau Thermique : Le Guide Expert 2026

Sådan vælger du dit termiske gardin: Ekspertguiden 2026

Fem kriterier afgør, om et termisk gardin virkelig virker: stoffets vægt (mindst 500 g/m² for en reel ydeevne), et flerlaget isolerende for, den målte termiske ydeevne (gevinst i °C eller R-værdi), tilpasning til dit vindues nøjagtige mål og den dobbelte sæsonfunktion (beskyttelse mod kulde OG varme).

Et termisk gardin af god kvalitet og i de rigtige mål kan give op til 7 °C forskel mellem glasfladen og rummet*. Men de fleste gardiner, der sælges som "termiske" online, er blot tykke gardiner uden reel isolerende ydeevne. Denne guide giver dig nøglerne til at se forskellen og investere i det rigtige produkt.

Hvad er et termisk gardin, og hvordan virker det?

Et termisk gardin fungerer som en isolerende barriere mellem dit vindues kolde overflade og den varme luft i din bolig. Vinduerne står for 10 til 15 % af en boligs varmetab ifølge ADEME, selv med termoruder. Varmekoefficienten Ug for et vindue med termorude (1,1 til 3,0 W/m²K) er stadig 3 til 7 gange højere end for en isoleret væg (0,2 til 0,5 W/m²K). Gardinet bremser den kolde luft ved at fange et lag stillestående luft mellem stoffet og ruden.

Ydeevnen bygger på den flerlagede konstruktion. Et gardin, der blot er tykt (150-300 g/m²), bremser varmeudvekslingen en smule, med en gevinst på 1 til 2 °C. Et ægte flerlaget termisk gardin (500 g/m² og mere) har særlige tekniske lag: yderstof, molton med høj densitet, isolerende membran. Gevinsten når 5 til 7 °C*.

Det, mange forbrugere ikke ved: et termisk gardin virker også om sommeren. Det samme fysiske princip gælder omvendt, gardinet blokerer den udvendige varme, der trænger ind gennem ruden, når solen står på. Den franske miljøregulering RE2020, der trådte i kraft i 2022, skærper kravene til sommerkomfort i nybyggeri, men ældre boliger er ikke omfattet. Det termiske gardin er en af de få løsninger, der giver termisk komfort både sommer og vinter uden ombygning.

De 5 kriterier for at vælge et termisk gardin, der virkelig virker

Kriterium 1: stoffets vægt (mindst 500 g/m²)

Stoffets vægt er den første indikator, du skal tjekke. Masseloven gælder i termik som i akustik: jo tættere stoffet er, jo mere stillestående luft fanger det i sin struktur, og det er den stillestående luft, der isolerer. Her er ydeevnetærsklerne efter vægt:

  • 150 til 300 g/m² (almindeligt tykt gardin): termisk gevinst på 1 til 2 °C. Kosmetisk effekt, ingen reel isolering.
  • 300 til 500 g/m² (termisk gardin i mellemklassen): gevinst på 2 til 4 °C. Mærkbar, men begrænset forbedring.
  • 500 g/m² og mere (højtydende termisk gardin): gevinst på 5 til 7 °C. Reel isolering, kold væg-effekten forsvinder.

Kurtens-gardinerne bruger et stof med høj densitet på 620 g/m², valgt specifikt for dets isolerende egenskaber. Den termiske ydeevne er tænkt ind fra starten, ikke tilføjet bagefter på et dekorationsstof.

Kriterium 2: det isolerende for, den reelle tekniske forskel

Foret er det, der adskiller et ægte termisk gardin fra et gardin, der blot er tykt. Et teknisk for fungerer som en varmereflektor: det sender varmen tilbage til rummet om vinteren og blokerer solstrålingen om sommeren. Uden isolerende for bremser et gardin kun udvekslingen, det blokerer den ikke.

Tjek altid den sammensætning, producenten oplyser. Hvis produktbeskrivelsen nævner "mørklægningsstof" uden detaljer om det termiske for, vil den reelle ydeevne være begrænset. Kig efter ordene: "flerlaget", "isolerende membran", "teknisk termisk for".

Kriterium 3: den målte ydeevne (gevinst i °C eller R-værdi)

Det er det mest objektive kriterium, og det, de fleste sælgere undgår at oplyse. Et termisk gardin, der fortjener navnet, bør vise en målt ydeevne: enten en temperaturgevinst mellem ruden og rummet eller en R-værdi (varmemodstand, udtrykt i m²K/W).

Til reference ligger et gardins varmemodstand mellem R 0,1 (almindeligt tykt gardin) og R 0,4-0,6 (højtydende flerlaget gardin). Til sammenligning har et vindue med termorude en varmemodstand på omkring R 0,3 til 0,9. Et godt termisk gardin tilføjer altså 30 til 60 % ekstra varmemodstand til dit vindue.

Kurtens-gardinerne giver op til 7 °C målt termisk gevinst*. Konkret: hvis temperaturen ved ruden er 8 °C en vinteraften, er den 15 °C på rummets side bag gardinet. Det er forskellen mellem en konstant følelse af kulde ved vinduet og reel komfort.

Hvis en producent ikke oplyser nogen målte data, så spørg dig selv hvorfor. Tekniske ydeevner er, når de findes, et stærkt salgsargument. At de mangler, er sjældent en forglemmelse.

Kriterium 4: målene, hvorfor gardiner efter mål isolerer bedre

Et termisk gardin virker kun, hvis det dækker hele vinduet uden åbninger i siderne, foroven eller forneden. Hver centimeter, der ikke er dækket, er en kuldebro, hvor kold luft trænger ind. Et gardin i standardmål (bredder på 140, 240 eller 300 cm) efterlader altid åbninger: et vindue på 137 cm med et gardin på 140 cm har 1,5 cm åbning i hver side. Den gevinst, der går tabt gennem disse utætheder i siderne, anslås til 1 til 2 °C.

Derfor giver et termisk gardin efter mål en markant bedre isolering. Hos Kurtens fremstilles gardinerne i dit vindues nøjagtige mål, afhængigt af kombinationen af bredde og højde. Stoffet dækker hele åbningen, fjerner kuldebroerne i siderne og når ned til gulvet, så den kolde luft ikke kan cirkulere.

Kriterium 5: den dobbelte sæsonfunktion, beskyttelse mod kulde OG varme

Et kriterium, der ofte overses: et godt termisk gardin er ikke kun til vinteren. Om sommeren forvandler vinduer mod syd eller vest din bolig til et drivhus. Solstrålingen gennem et vindue med termorude kan hæve temperaturen i et rum med 5 til 10 °C på få timer. Et termisk gardin af god kvalitet blokerer denne stråling og begrænser temperaturstigningen markant.

Tjek, at producenten nævner denne dobbelte funktion. Hvis gardinet kun præsenteres som en løsning "mod kulde", mangler det sandsynligvis det tekniske lag, der blokerer strålingen om sommeren.

Oversigt: de 5 kriterier, du skal tjekke

Kriterium Minimumstærskel Optimal ydeevne Advarselstegn
Stoffets vægt 500 g/m² 600+ g/m² "Tykt gardin" uden angivet vægt
For Teknisk flerlaget 3+ lag (stof + molton + membran) "Mørklægningsstof" uden tekniske detaljer
Målt ydeevne Gevinst i °C oplyst 5-7 °C eller R 0,4+ Ingen tal
Mål Fuld dækning af vinduet Efter mål på centimeteren Kun standardmål
Dobbelt sæsonfunktion Beskyttelse mod kulde + varme Bekræftet blokering af solstråling Kun præsenteret som "mod kulde"

Termisk gardin vs. mørklægningsgardin: forvekslingen, du skal undgå

Det er en af de mest udbredte forvekslinger på markedet. Et mørklægningsgardin blokerer lyset. Et termisk gardin isolerer mod temperatur. Det er to forskellige funktioner, der bygger på forskellige teknologier.

Et mørklægningsgardin bruger en uigennemsigtig belægning eller et meget tæt stof for at holde lyset ude. Det kan give en let termisk isolering gennem massen (1 til 2 °C), men det er ikke dets primære funktion. Et termisk gardin er derimod designet til at blokere varmeoverførsel, hvilket ikke nødvendigvis betyder, at det blokerer lyset.

Problemet: mange webshops sælger mørklægningsgardiner under betegnelsen "termisk mørklægningsgardin" uden nogen data om reel isolering. Ordet "termisk" bruges som markedsføringsargument. Hvordan genkender man et ægte termisk gardin? Kig efter tal for ydeevnen (gevinst i °C, R-værdi) og en præcis beskrivelse af de tekniske lag.

Det klogeste valg: et gardin, der reelt kombinerer begge ydeevner. Kurtens-gardinerne giver 100 % mørklægning* OG op til 7 °C termisk gevinst* OG 22 dB lyddæmpning* i ét enkelt mørklæggende, termisk og lyddæmpende gardin efter mål. Hver ydeevne er målt, ikke blot påstået.

Termisk gardin vs. termorude: supplement eller alternativ?

Et termisk gardin erstatter ikke en termorude. De to løsninger supplerer hinanden. Termoruden reducerer overførslen gennem glasset (Ug fra 1,1 til 3,0 W/m²K). Gardinet skaber en ekstra luftbarriere mellem ruden og rummet (varmemodstand R fra 0,3 til 0,6 m²K/W).

Selv med en ny termorude er dine vinduer stadig boligens termiske svage punkt: varmemodstanden er 5 til 10 gange lavere end for en isoleret væg. Et termisk gardin efter mål forbedrer rummets samlede isolering markant.

Sammenligning af omkostninger: et termisk gardin efter mål koster mellem 100 og 350 euro afhængigt af målene. Udskiftning af et vindue med termorude starter ved 500 euro og overstiger let 1.500 euro inklusive montering, ud over ventetid og håndværkerarbejde. Det termiske gardin sættes op på 5 minutter og virker med det samme.

Har du termoruder, optimerer gardinet den isolering, du allerede har. Har du et lag glas (Ug 5,8 W/m²K), og er udskiftning ikke planlagt, er det termiske gardin den løsning, der giver mest for pengene.

Til hvilket rum skal du vælge et termisk gardin?

Soveværelse: isolering og mørklægning for god søvn

Soveværelset er det rum, hvor det termiske gardin gør størst forskel i hverdagen. WHO anbefaler en temperatur på 16 til 18 °C for at sove. Et termisk gardin holder temperaturen stabil om natten uden overophedning. Kombineret med mørklægning (under 5 lux anbefales til søvn) sikrer det optimale betingelser for hvile. Det er særligt vigtigt i babyværelser, hvor en konstant temperatur er afgørende.

Stue og store vinduespartier: det termiske svage punkt

Store glaspartier og vinduesåbninger er de flader i en bolig, der taber mest varme. Et glasparti på 3 m² med almindelig termorude (Ug 2,8) taber lige så meget varme som 10 til 15 m² isoleret væg. Et termisk gardin i stor bredde, tilpasset nøjagtigt til dit glasparti, forvandler denne varmetabsflade til en isoleret zone. Det er ofte i stuen, at komfortgevinsten mærkes mest.

Kontor og hjemmearbejde: termisk komfort uden ekstra varme

Hjemmearbejde har skabt et nyt behov: at kunne sidde godt ved et vindue i timevis. Uden termisk gardin giver nærheden til en kold rude (8-12 °C om vinteren) en følelse af ubehag, selv i et rum opvarmet til 20 °C. Det termiske gardin fjerner kold væg-effekten og bringer overfladen på rummets side op på 15-17 °C, så du kan arbejde komfortabelt uden at skrue op for varmen.

Hoveddør: boligens kilde til træk nr. 1

Hoveddøren er ofte den første kilde til træk. Tætningslisterne ældes, karmen slår sig, og den kolde luft trænger ind. Et termisk gardin foran døren skaber en barriere med det samme. Det er en særlig effektiv løsning i ældre ejendomme, hvor opgangen ikke er opvarmet. Til dette formål kan du læse vores artikel om støjdæmpende gardiner, for hoveddøren har ofte både et termisk problem og et støjproblem.

*Data fra test udført under optimale forhold.

Ofte stillede spørgsmål

Gør et termisk gardin virkelig en forskel på temperaturen?

Ja, forudsat at du vælger et gardin med reelle isolerende egenskaber. Et termisk gardin med høj densitet (500 g/m² og mere) i de rigtige mål kan give en gevinst på 5 til 7 °C* mellem ruden og rummet. Et almindeligt tykt gardin (150-300 g/m²) giver kun 1 til 2 °C. Forskellen mærkes med det samme: kuldefølelsen ved vinduerne forsvinder, der er mindre træk, og temperaturen i rummet bliver mere jævn.

Hvad er forskellen på et termisk gardin og et isolerende gardin?

I daglig tale dækker de to betegnelser over den samme type produkt: et gardin designet til at begrænse temperaturoverførslen gennem vinduerne. "Termisk isolerende gardin" og "termisk gardin" betyder det samme. Et "lydisolerende gardin" er derimod et produkt rettet mod lydisolering. Om den forskel kan du læse vores guide til lyddæmpning vs. akustik.

Virker et termisk gardin også mod varmen om sommeren?

Ja. Et termisk gardin af god kvalitet isolerer begge veje: det blokerer kulden om vinteren og solstrålingen om sommeren. Et vindue mod syd eller vest kan hæve temperaturen i et rum med 5 til 10 °C på få timer gennem drivhuseffekten. Det termiske gardin blokerer denne stråling og begrænser temperaturstigningen markant, så du har mindre brug for aircondition.

Hvordan genkender man et termisk gardin af god kvalitet?

Tre ting at tjekke: målte og oplyste ydeevner (gevinst på 5 til 7 °C eller R-værdi på 0,4 til 0,6), en præcis beskrivelse af den flerlagede sammensætning (mindst 3 tekniske lag, vægt på 500 g/m² og mere) og mål, der passer til dit vindue (efter mål eller et bredt udvalg af størrelser). Hvis producenten ikke oplyser nogen tal, er gardinet sandsynligvis et standardprodukt med et markedsføringsargument.

Termisk gardin i standardmål eller efter mål: hvad betyder det for isoleringen?

Det betyder meget: 1 til 2 °C ekstra gevinst med gardiner efter mål. Et standardgardin, der ikke dækker vinduet helt, skaber kuldebroer, hvor den kolde luft trænger ind (sider, top, bund). Et gardin efter mål sikrer fuld dækning af åbningen og optimerer isoleringen. Hos Kurtens fremstilles hvert gardin i de nøjagtige mål, afhængigt af kombinationen af bredde og højde.

Kan man kombinere mørklægning, termisk isolering og lyddæmpning i ét gardin?

Ja. De tekniske Kurtens-gardiner kombinerer 100 % mørklægning*, op til 7 °C termisk gevinst* og 22 dB lyddæmpning* i ét gardin fremstillet efter mål, med en vægt på 620 g/m². Kombinationen gør, at du ikke skal hænge flere gardiner op ved vinduet, og forenkler opsætningen, samtidig med at du får tre målte ydeevner.

Skal jeg have et termisk gardin, hvis jeg allerede har termoruder?

Ja. Selv en ny termorude (Ug 1,1 til 3,0 W/m²K) har en varmemodstand, der er 5 til 10 gange lavere end en isoleret vægs (U 0,2 til 0,5 W/m²K). Dine vinduer er stadig boligens termiske svage punkt. Gardinet tilføjer et ekstra isoleringslag (R 0,3 til 0,6), der supplerer termoruden. Gevinsten er særligt tydelig ved store glasflader og vinduer, der vender mod nord eller mod den fremherskende vind.

Fra hvilken vægt er et gardin virkelig termisk?

Under 300 g/m² er den termiske effekt kosmetisk (1 til 2 °C). Mellem 300 og 500 g/m² er forbedringen mærkbar, men begrænset (2 til 4 °C). Fra 500 g/m² med en flerlaget konstruktion bliver den termiske gevinst betydelig (5 til 7 °C). De mest effektive modeller ligger over 600 g/m². Vægten alene er ikke nok: den flerlagede struktur (mindst 3 tekniske lag) er nødvendig for at nå den højeste ydeevne.

Vælg det rigtige termiske gardin: vores anbefaling

Et termisk gardin er en konkret investering i din boligs daglige komfort, forudsat at du ikke vælger det forkerte produkt. De fem kriterier i denne guide (vægt 500+ g/m², flerlaget for, målt ydeevne, efter mål, dobbelt sæsonfunktion) gør det muligt at skelne et gardin, der reelt virker, fra et almindeligt gardin solgt under en markedsføringsbetegnelse.

Se vores termiske gardiner efter mål : 620 g/m², op til 7 °C målt termisk gevinst*, fremstillet i dine nøjagtige mål på 1 til 2 uger, fås i 14 farver. Og for at få de tre ydeevner samlet giver vores mørklæggende, termiske og lyddæmpende gardin efter mål 100 % mørklægning*, 7 °C termisk gevinst* og 22 dB lyddæmpning*.

De 270 cm er stofrullens bredde, ikke en absolut maksimal højde for gardinet. Mulighederne afhænger af kombinationen af bredde og højde. Ved mål, der ikke findes i konfiguratoren, kan du kontakte os for at få bekræftet fremstillingen og en eventuel sammensyning.

Del: